Milan Hejný už roky motivuje deti k učeniu matematiky

Milan Hejný na Evanjelickej základnej škole v Martine
Popredný odborník v didaktike matematiky, Dr. Milan Hejný, sa vrátil do svojho rodiska v Martine aby na chvíľu učil matematiku prváčikov v Evanjelickej základnej škole.

Po predvedení ukážkovej lekcie matematiky, Milan Hejný diskutoval o jeho teórii vyučovania s učiteľmi, rodičmi a ďalší hosťami. Milan Hejný je autorom niekoľkých matematických učebníc a pracovných zošitov pre prváčikov, vrátane metodických sprievodcov pre učiteľov. Dôraz "Hejného matematickej metódy" spočíva v tom, že žiaci sami riešia daný matematický problém. Študenti musia zistiť, aký postup zvoliť, až potom môžu nájsť odpoveď. "Aktivita ich pri tom musí motivovať a zábava musí byť prioritou," hovorí Dr. Hejný.

Vzorová hodina matematiky v prvej triede základnej školy bola zameraná na priradenie troch rôznych čísel. Trieda 1. A hľadala "neposlušné" čísla skryté v obrazoch línií, pyramídy a fľakatých tvarov na tabuli. Žiaci sa hlásili, pretože nemohli zapísať výsledok matematickej úlohy do najvrchnejšieho poľa na tabuli, a tak neboli schopní priradiť správnu číslicu. Lektor uistil deti, že "ak by za pár dní trochu po vyrástli, dokázali by zapísať správne číslo v najvyšších poliach na tabuli."

Doktor Hejný je presvedčený, že to, ČO sa učí, nie je až také dôležité, ako to, AKO sa veci učia. Preto sa odporúča učiteľom, aby maximalizovala zapojenie detí s cieľom rozvíjať myslenie. Učitelia si musia uvedomiť, že mozog dieťaťa potrebuje čas na spracovanie nového materiálu, aby ho mohol skutočne pochopiť. Je úplne v poriadku, ak deti robia na začiatku chyby. "Zlyhanie je cesta k poznaniu; aktivovaný proces v detskej mysli im povie, že "niečo nie je v poriadku." To znamená, že chyba je niekde na začiatku učenia!"

Čo je potrebné robiť so žiakmi, pre ktorých zábavná aktivita nie je tak dôležitá, aby ich motivovala k riešeniu rovnice a nájdeniu správneho matematického výsledku? Doktor Hejný povedal, že dieťa potrebuje opakovane zažiť úspech v riešení úloh. Úspech je podstatou motivácie - úspech prináša vnútornú radosť, keď dieťa správne vyrieši matematický problém.

Milan Hejný na Evanjelickej základnej škole v Martine

"Pre niektoré deti môže byť najdôležitejším prínosom skutočnosť, že on alebo ona je schopná pomôcť druhému," hovorí doktor Hejný. Pretože úspech v pomoci ostatným môže byť zdrojom motivácie pre ich vlastné učenie. Opakovanie tohto pocitu úspechu bude pozitívne motivovať dieťa k intelektuálnemu úsiliu, aj keď získanie správneho výsledku sa môže zdať nedosiahnuteľné.

"Učiteľ musí zistiť, čo motivuje každé dieťa. Má však byť zároveň opatrný, či dieťa nenadobúda pocit bezcennosti, pretože nie je dobré v matematike. Niet totiž pochýb o tom, že je chytré v mnohých iných spôsoboch, " dodáva expert matematiky, doktor Milan Hejný.

Milan Hejný je doktor pedagogiky na Karlovej univerzite v Prahe a autorom alebo spoluautorom šestnástich matematiky kníh. Taktiež publikoval viac ako 270 článkov v oblasti didaktiky matematického vzdelávania. Prednášal na trinástich zahraničných univerzitách a desiatkách medzinárodných konferencií.
Hedwiga Henelová Tkáčová | Centrum kresťanského vzdelávania | Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. | 12. 5. 2015

Created and designed by Pixelsparadise.com
With help of Foundation Framework by ZURB and Flexslider by Madebymufffin

Joomla! ® name is used under a limited license from Open Source Matters
Pixelsparadise.com is not affiliated with by Open Source Matters or the Joomla! Project.