Študenti po stopách Luthera

Exkurzia po Lutherových stopách
NEMECKO | Pri príležitosti  500. výročia reformácie pripravil Školský výbor ECAV na Slovensku pre žiakov stredných škôl Vedomostnú súťaž o reformácii.

V októbri 2017, v roku osláv výročia reformácie, prebehol druhý ročník tejto súťaže. Víťazi súťaže dostali ako hlavnú cenu zájazd po stopách Martina Luthera v Nemecku. Tohto zájazdu sa v dňoch 23.-27. apríla 2018  zúčastnili víťazi a účastníci súťaže študijno-poznávacieho zájazdu po stopách reformácie v Nemecku. Študijno-poznávací zájazd sa konal s finančnou podporou projektu Hoffnung für Osteuropa a Fondu vzdelávania.
Spoločný autobus spoločnosti Aodas, s.r.o. odchádzal z Liptovského Mikuláša, kde nastúpili zlatí víťazi súťaže z Evanjelického gymnázia Juraja Tranovského v Liptovskom Mikuláši. Postupne sa pridali žiaci so svojimi pedagógmi z Evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici, z Evanjelického gymnázia v Martine, z Evanjelického gymnázia J. A. Komenského v Košiciach a žiačky z Gymnázia Pierra de Coubertina. Cesta viedla do cirkevného zariadenia v Allmenhausene, kde nás milo privítali domáce sestry, ktoré sa o nás starali počas prvých troch dní nášho zájazdu.

Prvou zastávkou nášho študijno-poznávacieho zájazdu bolo mesto Erfurt, kde sme  navštívili Augustiánsky  kláštor, v ktorom žil Martin Luther. Prešli sme sa mestom, kde nás zaujal zvláštny most nad riekou, na ktorom stáli postavené domy. Z Erfurtu sme smerovali do Weimaru, krásneho mestečka, ktoré má bohatú históriu a je zapísané do svetového dedičstva UNESCO. Navštívili sme na požiadavku žiakov  koncentračný tábor Buchenwald, ktorý je pripomienkou a mementom na hrôzy II. svetovej vojny. Na záver prvého dňa sme si pozreli pamätné miesto búrky Stotternheim, kde Martin Luther sľúbil svätej Anne, že ak ho zachráni, stane sa mníchom.

Ďalší deň  sme navštívili hrad Wartburg, kde sa ukrýval reformátor Martin Luther. Počas svojho pobytu tu preložil do nemčiny Nový zákon. Návšteva tohto hradu zanechá v človeku nezabudnuteľné zážitky,  veľkoleposť tohto miesta a blízkosť dávnych čias. Hrad má zrekonštruované priestory, ktoré ponúkajú množstvo exponátov, nádherných miestností, zaujímavých príbehov či krásnych výhľadov na mesto Eisenach. Právom je Wartburg zapísaný do zoznamu pamiatok svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V meste Eisenach sme si pozreli Lutherov a Bachov dom a pokračovali sme do dedinky Möhra, z ktorej pochádzala Lutherova rodina. Tu sme navštívili miestny kostol, malé múzeum a odfotili sa pri Lutherovej soche.

V stredu sme navštívili mesto Mansfeld a pozreli si múzeum a hrad. Pokračovali sme  do Lutherovho mesta Eisleben, ktoré je známe ako mesto narodenia a úmrtia Martina Luthera. Tu sme si pozreli kostol a múzeá. Cestou naspäť sme podnikli dobrodružnú cestu hľadania miesta Lutherovho únosu na Wartburg v lese pri dedinke Steinbach, kde sa nachádza pamätník. Potom sme sa už vydali na cestu do mesta Wittenberg, kde nás čakal posledný deň našej cesty naplnený množstvom programu.

Wittenberg, mesto, ktoré sa stalo kolískou reformácie ponúka množstvo zaujímavých miest spojených s Lutherom a reformáciou. Navštívili sme Lutherov domu, ktorý stojí na nádvorí Colegia Augustina, starej mestskej univerzity, a tiež Melanchtonov dom s množstvom zaujímavých exponátov. Výnimočným zážitkom bola návšteva zámockého kostola, kde na dvere  pribil Martin Luther 95 výpovedí. Absolvovali sme výstup na zámockú vežu, z ktorej je nezabudnuteľný výhľad na celé Lutherovo mesto. S týmto posledným zážitkom sme sa vydali na cestu domov, naplnení bohatými zážitkami, novými vedomosťami a krásnymi spomienkami.

Ďakujeme predovšetkým Pánu Bohu za požehnanie našej cesty a srdečné spoločenstvo. Za prípravu zájazdu  a sprevádzanie ďakujeme bratovi farárovi Vladimírovi Ferenčíkovi. Sestre Karin Strakovej z Evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici za jej tlmočenie do nemeckého jazyka  a za duchovnú službu sestre Janke Ďuranovej, Lydke Kordošovej, Františkovi Korečkovi a Vierke Brtišovej. 

Daniela Veselá | Tajomníčka pre školy a náboženskú výchovu | Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. | 30. 4. 2018

Created and designed by Pixelsparadise.com
With help of Foundation Framework by ZURB and Flexslider by Madebymufffin

Joomla! ® name is used under a limited license from Open Source Matters
Pixelsparadise.com is not affiliated with by Open Source Matters or the Joomla! Project.