Vedomostná súťaž o reformácii

Luther 2017 vedomostná súťaž
Misijno-vzdelávacie oddelenie GBÚ v spolupráci so Školským výborom ECAV na Slovensku vyhlasuje vedomostnú súťaž pre kolektívy.

Súťaž je organizovaná v rámci celosvetového projektu 500 protestantských škôl oslavuje 500 rokov reformácie. Do súťaže sa môžu prihlásiť kolektívy žiakov evanjelických cirkevných gymnázií alebo kolektívy žiakov, navštevujúcich na stredných verejných a súkromných školách náboženskú ev. a. v. výchovu, z jednotlivých seniorátov. Súťaž je určená na hodiny dejepisu a evanjelického a. v. náboženstva.

Ciele súťaže

Súťaž chce podnietiť žiakov k štúdiu historických udalostí spojených s reformáciou doma a v zahraničí. Taktiež chce opätovne pripomenúť myšlienky reformácie, posilniť evanjelickú identitu a príslušnosť ku komunite cirkevného zboru.

Podmienky súťaže

Do súťaže sa môže prihlásiť každé evanjelické gymnázium a každý seniorát prostredníctvom písomnej prihlášky. Za školu a seniorát môže súťažiť jedno trojčlenné družstvo zložené zo stredoškolákov; seniorát nemôže reprezentovať žiak evanjelickej cirkevnej školy. Písomnú prihlášku postupujúcich do celoslovenského kola pošlú senioráty a cirkevné gymnáziá na misijno-vzdelávacie oddelenie GBÚ ECAV v Bratislave do 6. októbra 2017 na adresu:

Daniela Veselá
tajomníčka pre školy a náboženskú výchovu GBÚ
P. O. Box 289
810 00 Bratislava

Študijné materiály na stiahnutie

Kapitoly z knihy Rolanda Baintona - Martin Luther

1. okruh: Prísaha a život v kláštore (str. 19-47)
2. okruh: Útok (str. 64-80)
3. okruh: Tu stojím a Môj Patmos (str. 169-192,194-207)
4. okruh: Škola charakteru (str. 293-312)
5. okruh: Cirkev teritoriálna a vyučujúca (str.- 314-356)

Trojčlenné družstvá môžu byť tvorené zo žiakov stredných škôl:

Odrážka 8-ročné gymnázium (kvinta – oktáva)
Odrážka 4-ročné gymnázium a stredné školy
Odrážka 5-ročné gymnázium

Organizácia súťaže

Celoštátne kolo môže predchádzať školské a seniorátne kolo, ktoré sú organizované školami a seniorátmi.

Do celoštátneho kola postupuje max. 1 tím za cirkevnú školu a 1 tím za seniorát.

Celoštátna súťaž bude prebiehať formou troch súťažných kôl:

1) Písomné kolo – test (do druhého kola postupuje 6 - 8 tímov)
2) Kvízové kolo – ústne odpovede (do tretieho kola postupuje 2x3 tímy)
3) Finále – záverečný rozstrel

Do 3. kola budú pokračovať družstvá, ktoré sa v 1. a 2. kole umiestnili v prvej polovici. V treťom kole sa bude rozhodovať o prvých troch miestach. Víťazom sa stáva družstvo, ktoré získalo najviac bodov.

Na každú kvízovú otázku bude mať súťažné družstvo na odpoveď časový limit 60 sekúnd.

Termín a miesto konania celoslovenského kola súťaže

23. - 24. október 2017 - Evanjelické gymnázium, Skuteckého 5, Banská Bystrica

Prezentácia

Každý kolektív prihlásený do celoštátneho kola dostane pred jeho začiatkom za úlohu vypracovať ppt prezentáciu o jednom meste reformácie.

Cena pre víťazný tím

Hlavnou cenou súťaže bude 4-dňový zájazd „Po stopách M. Luthera“ pre družstvo a pedagogický dozor.

Nezabudnite sa prihlásiť do súťaže najneskôr 6. októbra 2017. ×

Dokumenty na stiahnutie

Organizátori

Celoštátne kolo organizuje predseda koordinačnej rady s predsedom celoslovenskej odbornej komisie a príslušnou školou, v ktorej prebieha celoslovenská súťaž.

Členovia celoštátnej odbornej komisie

PhDr. Marián Damankoš, PhD. (Predseda celoslovenskej odbornej komisie)
ThDr. Matej Oráč, PhD. (člen komisie)
ThDr. Janka Bosáková, PhD. (členka komisie)